W miniony weekend Plus Jeden było współorganizatorem niezwykłego wydarzenia – bezpłatnych warsztatów z programowania w języku JavaScript.

„Warsztaty girls.js są doskonałą okazją dla kobiet, niezależnie od ich wieku czy doświadczenia, aby zdobyć podstawowe umiejętności” – podkreśla Martyna Wilkońska jedna z organizatorek wydarzenia. Język JavaScript, który był przedmiotem warsztatów, jest obecnie najpopularniejszym językiem programowania [wg. danych StackOverflow 2022], a zapotrzebowanie na specjalistki w tej dziedzinie ciągle rośnie.

girls.js to nieformalna inicjatywa powstała w Warszawie w 2016 roku, a od 2018 girls.js działają również w Poznaniu. Obecnie społeczność działa w 12 miastach w Polsce organizując już ponad 30 edycji warsztatów i edukując setki uczestniczek.

Wydarzenie girls.js już odbyło się w wielu miastach w Polsce i zdobyło ogromną popularność. Warsztaty w Poznaniu były koordynowane przez Ritę Łyczywek, doświadczoną programistkę i autorkę bloga o programowaniu flynerd.pl. Współpracując z zespołem wolontariuszek girls.js ma na celu promowanie cyfrowych kompetencji wśród kobiet.

Warsztaty girls.js są otwarte dla wszystkich początkujących kobiet zainteresowanych IT, niezależnie od ich wcześniejszego doświadczenia z JavaScript. Uczestniczki poznańskiej edycji zostały podzielone na 3 osobowe grupy i pod okiem mentorów- zawodowych programistek i programistów  tworzyły swoje własne strony internetowe. W tegorocznej edycji organizatorzy zapewnili również 3 miejsca w języku angielskim oraz z 3 miejsca z językiem ukraińskim.

Wydarzenie miało szansę się odbyć dzięki ogromnego wsparciu sponsorów, a głównym sponsorem była poznańska firma Recruitee, będąca dostawcą oprogramowania ATS wykorzystująca najnowsze technologie takie jak sztuczna inteligencja.