to inicjatywa, w ramach której Miasto Poznań przy współpracy z przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu, funduszy inwestycyjnych, firm technologicznych oraz reprezentacją środowiska startupowego opracowują rozwiązania, dzięki którym powstałe w Poznaniu startupy otrzymają wsparcie w zakresie promocji oraz wiedzy niezbędnej do rozwijania biznesu działającego w oparciu o nowe technologie.
Celem powstania inicjatywy jest promowanie związanych z miastem startupów, wspieranie ich rozwoju, umożliwianie dostępu do niezbędnej wiedzy, aktywowanie lokalnej społeczności i rozbudowywanie już funkcjonującego ekosystemu.
Poznańskie startupy
Lider 2019
Lider 2018
Lider 2017
Lider 2016
Lider 2015
Lider 2014
W dniu 8 maja 2019 r. odbyła się 5, jubileuszowa edycja wydarzenia Startup Poznań, skierowanego do osób, które tworzą lub chcą tworzyć firmy w oparciu o wiedzę i nowe rozwiązania biznesowe.
Dnia 18 kwietnia br. w Przestrzeni Pracy Wspólnej +jeden odbyła się kolejna edycja Startup Poznań. W trakcie konferencji zaprezentowane zostały zagadnienia związane z formami organizacji pracy, budowaniem zespołu, komunikacją w biznesie oraz finansowaniem i komercjalizacją pomysłów.
Podczas paneli dyskusyjnych specjaliści podzielili się
swoją wiedzą na temat skutecznej rekrutacji wysoko wykwalifikowanych pracowników oraz sposobach finansowania przedsięwzięć zarówno samodzielnie
jak i we współpracy z inwestorem. Ponadto, w trakcie warsztatów, uczestnicy dowiedzieli się m.in. w jaki
sposób chronić swoją własność intelektualną, jak
przygotować doskonały budżet, wypromować swoją markę wykorzystując content marketing oraz jak najlepiej łączyć technologię z biznesem.
Organizatorzy zadbali o możliwość skorzystania z bezpłatnych porad specjalistów w ramach Strefy Doradczej. Uczestnicy mieli okazję otrzymać wsparcie m.in. w zakresie zabezpieczenia swoich pomysłów, pozyskiwania funduszy unijnych czy prawa.
W dniu 28 kwietnia 2017 r. odbyła się kolejna edycja wydarzenia Startup Poznań, skierowanego do osób, które tworzą lub chcą tworzyć firmy w oparciu o wiedzę i nowe rozwiązania biznesowe.
Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak najlepiej zaprezentować się przed inwestorem oraz jak prawnie ochronić swój biznes przed konkurencją. Odbyła się debata z udziałem przedstawicieli uznanych poznańskich startupów, którzy podzielili się z uczestnikami własnymi doświadczeniami w realizowaniu pomysłów biznesowych. Głos otrzymały także poznańskie biura coworkingowe. Zaproszeni goście z Londynu i Berlina powiedzieli natomiast w jaki sposób można rozpocząć swoją działalność biznesową właśnie w tych miastach. Organizatorzy przygotowali także zestaw specjalistycznych warsztatów praktycznych. Tematykę warsztatów opracowano pod kątem osób, które są jeszcze na początku swojej biznesowej drogi. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak zaplanować swój biznes, jak efektywnie sprzedawać, budować zespół i nim zarządzać oraz jak tworzyć strony internetowe. W ramach konferencji funkcjonowała także Strefa Doradcza, w której można było spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami następujących firm: YouNick, SpeedUp Group, Poznański Park Naukowo – Technologiczny, swlex Kancelaria Prawna1
Pierwszy dzień wydarzenia to dawka wiedzy o technologiach i najnowszych trendach w prowadzeniu biznesu. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień m.in. na temat wykorzystania prototypów w biznesie, trendów technologicznych, a podczas jednego z wystąpień dowiedzieć się czy startupy są tylko domeną informatyków.
Odbyła się także debata przedsiębiorców, którzy z uczestnikami podzielili się własnymi doświadczeniami w realizowaniu pomysłów biznesowych. Na scenie warsztatowej odbyło się 7 warsztatów, w tym takie, które pobudziły kreatywność oraz pokazały jak sprawnie poruszać się w świecie serwisów społecznościowych.
Drugi dzień wydarzenia dedykowany był wszystkim przedsiębiorcom, którzy szanse swojego rozwoju upatrują w wykorzystaniu nowinek biznesowych. Podczas zaplanowanych tego dnia praktycznych warsztatów uczestnicy zdobyli m.in. wiedzę jak rozpocząć sprzedaż w Internecie czy jak sprawnie zarządzań finansami w firmie. Na Scenie Głównej zaproszeni specjaliści opowiedzieli m.in. o tym, co przedsiębiorcy mogą zyskać współpracując z naukowcami, czym jest nieuczciwa konkurencja i dlaczego estetyka w prowadzeniu biznesu jest ważna nie tylko dla klientów, ale i dla wszystkich mieszkańców miasta. Poruszone zostały także kwestie budowania wizerunku w biznesie, projektowania produktu oraz budowania zespołu w firmie. W ramach konferencji funkcjonowała także Strefa Doradcza.
Ciekawym uzupełnieniem programu był MAKERspace Poznań – wydarzenie, podczas którego uczestnicy mogli bliżej przyjrzeć się projektom z obszaru szeroko pojętego hardware’u – drukarkom 3D, dronom, robotom, interaktywnym meblom czy inteligentnym urządzeniom, które mogą ułatwić nam codzienne życie.
W ramach imprezy odbyły się wystąpienia ekspertów, praktyczne warsztaty oraz 24 godzinny hackathon.W prelekcjach, obok zaproszonych ekspertów reprezentujących instytucje biznesowe i uczelnie, głos zabrali sami startupowcy. O historii swojego sukcesu opowiedzieli słuchaczom m.in. twórcy Jakdojade.pl i Dice+.
Tematykę warsztatów opracowano pod kątem osób, które są jeszcze na początku swojej biznesowej drogi. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak budować zespół, jak stworzyć model biznesowy czy jak prawnie ochronić swój pomysł przed konkurencją. Ponadto w sposób szczególny zadbano o Panie, które dowiedziały się czy startup może być pomysłem na kobiecy biznes. Pierwszy Startup Poznań_Hackathon wystartował 7 maja. Jego hasłem przewodnim były: Miasto, Technologie i Społeczności. Podczas tego całodobowego maratonu 12 zespołów (46 osób) tworzyło aplikacje służące do rozwiązania zadanego problemu biznesowego lub społecznego. Uczestnicy pracowali na realnych danych i technologiach udostępnionych przez Miasto Poznań i firmy takie jak Samsung R&D, Beyond.pl, ZETO Poznań, Audiobook.pl, Cardprotec, Glip, Centuria czy Wykop.
Smart city to dobrze funkcjonujące przyszłościowe miasto, oparte na aktywnym działaniu świadomych, niezależnych i decydujących o swoich losach obywateli.
Jak wyobrażamy sobie Poznań w przyszłości? W jakim kierunku będziemy rozwijać nasze miasto? Co robić, by przestrzeń, w której żyjemy, stawała się lepsza? Wiemy, że trzeba planować i działać mądrze. Kierunek wyznaczają nam Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Szczególnie cel 11, czyli: uczynienie miast i osiedli ludzkich bezpiecznymi, stabilnymi, zrównoważonymi oraz sprzyjającymi włączeniu społecznemu. Przyglądając się światowym tendencjom i pomysłom w dobrze zarządzanych, przyjaznych miastach, wybraliśmy dla Poznania ścieżkę, jaką wskazują ciągle rozbudowywane modele smart city.
Znaczna część treści i danych prezentowanych w systemie internetowego planu Poznania w postaci informacji i usług może być autmatycznie pobierana i ponownie wykorzystywana jako dane publiczne. Warunkiem ich wykorzystania jest podanie źródła pochodzenia (Miasto Poznań, serwis poznan.pl).
Dane przestrzenne są publikowane w formatach GeoJSON, GeoRSS, KML, GML.
Dostęp do tych danych odbywa się za pośrednictwem platformy: egov.psnc.pl
Adres
61-842 Poznań
Za Bramką 1
2023 all rights reserved.
Kontakt
61 646 3357
61 646 3358
plusjeden@um.poznan.pl
poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00